Блогът на Георги Тепавичаров

 
Блогът на Георги Тепавичаров

 
Рейтинг: 3.00
(378)
НАЧАЛО
Биография
Публикации 2009
Публикации 09-12/ 2008г.
Публикации 01-08/ 2008г.
Публикации 2007г.
Публикации 2006г.
ЕС и как работи той!
Що е то - партия?
Фото Галерия
Връзки и Блогове
Интересно
СПОТ
Видео
За контакти



Публикации 01-08/ 2008г. / Ментетата в политиката

Ментетата в политиката
30.01.08 09:30

Автор:Емил Кошлуков
Вземи в gLOG
Един приятел от Германия се шегуваше, че преди още някой производител да е пуснал марковата си стока на пазара, в България вече се продава ментето й. Ментетата на дънки, тениски и маратонки изглежда са най-безобидни (макар и да се късат в най-неподходящия момент). По-опасна е употребата на ментетата на спиртни напитки, защото тази употреба може да е за последно. Те, обаче, са безобидни дрънкулки в сравнение с друг тип ментета, които подвеждат и ощетяват огромни групи от хора и дори цели държави. Това са ментетата в политиката.
Политикът-менте на пръв поглед прилича на истински политик. Той може да се изказва от трибуната на пленарна зала в парламента. Може да ви покани на предизборна среща в избирателния си район. Може да облепи с физиономията си целия град и да ви омайва от “В десетката”. Това няма да му попречи да направи заплатата три долара, да отлага европейската интеграция с n-брой години, да извършва съмнителни приватизационни сделки под масата и да урежда държавно жилище на безценица за любовницата си.
За това е важно да различавате отровните ментета от оригиналите. Особено в политиката. Предлагам ви четири белега, по които можете да разпознаете дали сладкодумният омайник пред вас е истински политик или зомбирано менте.
Първо, разпечатки от гласуването. Един политик се познава не по това какво ви говори, а по това как гласува в пленарна зала. Биографията на един политик е списъкът с неговите гласувания. Правило първо: не бъдете лековерни. Сравнявайте думите на политика с историята на неговото гласуване в зала. Проверете как е гласувал по важните за вас теми. Гласувал ли е за компютри в училищата? Подкрепил ли е плоският данък? Противопоставил ли се е на привилегиите на корумпираните чиновници? Ако въобще е гласувал.
Второ, предложени законопроекти. Ще разпознаете политиците-менте по това какви законопроекти са изготвили и внесли за обсъждане в парламента. Само депутатите и министрите имат право да внасят законопроекти у нас. Ако някакъв политик участва на срещи с граждански организация, подкрепя на думи техните инициативи, но след това не внесе предложенията им в парламента, значи този политик е менте. Правило второ: проверете списъка със законодателните инициативи на вашия избраник.
Трето, последователност на позицията. Автентичният политик следва своята посока за продължителен период от време. Ако един политик е тръгнал от Пловдив за Варна, а след няколко часа да се окаже, че е в Радомир или Видин, то този човек е менте. Правило номер три: проследете посоката на политика за продължителен период от време. Оригиналите са последователни, а ментетата криволичат. Ако в началото на мандата някой политик се е обявил за либерал, а после се съюзи със социалистите, значи е менте.
Четвърто, начин на аргументиране. Оригиналният политик познава детайлите на проблема, върху който работи и затова той се обръща към вас с рационални аргументи, опитва се да ви предложи решение и търси вашите съвети, опит и компетентност. Ментето се рее в облаците, ръси щедри обещания на ляво и на дясно и раздава пенсии и заплати. Само на думи.
Правило номер четири: следете как вашият избраник прави политика – дали предлага решения или се захласва с евтин популизъм и блудкави обещания.
Сега е времето да им търсим сметка. Сега е времето да изхвърлим ментетата от политиката.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1315