Блогът на Георги Тепавичаров

 
Блогът на Георги Тепавичаров

 
Рейтинг: 3.00
(378)
НАЧАЛО
Биография
Публикации 2009
Публикации 09-12/ 2008г.
Публикации 01-08/ 2008г.
Публикации 2007г.
Публикации 2006г.
ЕС и как работи той!
Що е то - партия?
Фото Галерия
Връзки и Блогове
Интересно
СПОТ
Видео
За контакти



Публикации 01-08/ 2008г. / Нова избирателна система ?

Нова избирателна система ?
27.06.08 14:52
Вземи в gLOG
Вече съм убеден, че точната диагноза за нещастието на българина е сгрешената избирателна система. Сега се търси лекарството. Тоест правилната избирателна система. Всички - от президента до таксиметровият шофьор - вярват в еднаква степен, че ако сменим избирателния система на народните ни представители, и парламентът ще смени начина си на работа. Със сигурност ще е по- добро, защото по-лошо вече надали ще стане.
Тези дни се наслушахме на причудливи и екзотични предложения на тема как да сменим избирателната система. Общата насока е - да внедрим мажоритарните избори, защото трябва да избираме личности, а не партии. За избирателят, партиите са извор на всички злини. Ако ни стигаше смелост, щяхме да ги забраним. А сега какво правим, пробваме се да ги заобиколим, чрез мажоритарния вот. Малко преувеличавам може би, но поначало е абсурдно да смятаме, че нашите проблеми са се породили не от това какво правят Народното събрание и онези 240 депутати, които избираме веднъж на 4 години, а от това, че гласуваме за партийни листи. Преди време дори се появи екстравагантната идея да се намали броят на депутатите, тъй като били прекалено много за малка България. В изследване на тема колко депутати са достатъчни,  за да работи нормално парламентът, най-много хора бяха отговорили „нито един". Причината е повече от ясна: общественото мнение е продукт на натрупалото се масово убеждение, че депутатите не работят, а  „ядат кюфтета и се возят на мерцедес". Истинската причина обаче е друга - парламентът е фактически придатък на правителството: мнозинствата, без значение дали са коалиционни или монопартийни, са железни и гласуват като един човек. Какво точно ще се промени, ако сменим пропорционалната система с мажоритарна? Преди това е редно да се запитаме защо Европа упорито отхвърля мажоритарната система и ни налага пропорционалната. При това не на нас, а там, където тя е била прилагана стотици години.  За привържениците на мажоритарната система би било интересно да прочетат стенограмата от дебата по този въпрос в Европейския парламент, който е най-ценен с това, че отговаря на два въпроса: Защо идейните различия ни правят по-богати и защо Европа не е Америка? В стенограмата има важни аргументи и срещу искането на няколко европейски държави датата на европейските избори догодина да се измести по такъв начин, че да съвпадне с техните национални избори. Това засяга и нас, тъй като тук се работи с формулата на Бойко Борисов: „За какво да разкарваме хората два пъти, изборите трябва да са в един ден." Сякаш парите са по-важни от демокрацията. На което ЕП е отговорил, че нарочно е планирал изборите така, че да се разминат с националните, защото Европа държи нейното да няма нищо общо с другото.
Какво ще стане, ако сменим пропорционалната система с мажоритарна? Първо, депутатите пак ще бъдат 240. Второ, партиите няма да бъдат заобичани, макар че в парламента ще влязат само три до четери от тях. Трето, мнозинството пак ще бъде коалиционно. Четвърто, пак ще се гласува с чужди карти. Пето, законите няма да станат по-качествени. Купуването на гласове няма да изчезне, а ще стане основен модел за правене на избори. Шесто, пак ще се ядат кюфтета и ще фучат мерцедеси. Ще се случат още някои неща обаче. Например това, че ще знаем на кого да търсим сметка и няма да могат да се извиняват за грешките си. Освен това в изборите, партиите ще участват с най-слабите си кандидати. Защо? Защото, ако някой от избраните депутати стане министър, в неговия избирателен район автоматично ще се насрочва частичен избор. Ако такива са 10 или повече, на частичните избори мнозинството може да рухне. Това ще означава нов избор за целия парламент. Така парламентарните избори ще станат като местните, тоест перманентни.
В този смисъл формулата „Избори до дупка" най-после ще се изпълни с дух и плът. И циганите ще станат най-богатата част от нацията.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1394